Unbreakable: The Western States 100

01/06/2020 | Filmy | Journey Film

Kdybych si měl vybrat jednoho oblíbeného superhrdinu, volil bych mezi běžci Antonem Krupickou a Geoffem Roesem. Anton je všestranný sportovec, tvář několika sportovních firem a influencer s vizáží zarostlého hipíka. Žije v coloradském Boulderu, běhá obtěžkán pouze botami a trenýrkami. Geoff je oproti tomu samorost a přírodňák každým coulem. Živí se jako kuchař a jeho domovem je "Last Frontier" (tzn. Aljaška). Oba tihle moji superhrdinové se v roce 2010 sešli na startu nejikoničtějšího ultramaratonu ve Spojených státech. Na startu Western States 100.

Unbreakable: The Western States 100 plakát

Filmový štáb, který toto dostaveníčko natočil (a nedávno i celé zveřejnil zdarma na YouTube - viz odkaz níže), si do svého hledáčku vybral kromě Antona a Geoffa ještě další dva borce. Hala Koernera a "jakéhosi" Killiana Jorneta (před deseti teprve vycházející ultramaratonskou superstar). Volba to byla sakra dobrá. Anton se na start postavil jako dvojnásobný šampion Leadville 100. O osm let starší a zkušenější Geoff v nohách držel trumfy ještě o fous hodnotnější. Šest zaběhnutých stomílovek, šest vítězství. Oslnivá bilance. Hall Koerner startoval jako obhájce vítězství Western States ročníků 2009 a 2007. Čtvrtý do party, mladý dvaadvacetiletý katalánec Killian Jornet, se mohl pochlubit dvěma tituly z prestižního Ultra-Trail du Mont-Blanc.

Hvězdné obsazení dokumentu přináší kýžené drama. Kamera, klapka a... nejprve něco o historii závodu. Informace se dozvídáme mimo jiné i z úst toho nejpovolanějšího z povolaných, Gordyho Ainsleigh (fakt nevím, jak to jméno vyskloňovat). Borce, který v roce 1974 Western States poprvé zaběhnul pod čtyřiadvacet hodin po boku jezdců na koních, a tím založil tradici ikonického ultramaratonu. Předstartovní atmosféru závodu pomáhají dokreslit pohledy do soukromí běžců. Běhání po horách Katalánska nebo Aljašky, přípravy na závod, úsměvy patnerek a pak už jenom pekelné soustředění. Vlastně až zas tak pekelné není. Hall večeří v restauraci s přáteli, Geoff si vaří večeři v ešusu před svým stanem.

Střih. Start.

Borci vybíhají ve světle vycházejícího slunce do prvního kopce na Emigrant Pass. Tři a půl míle stoupání v nohách, 42 minut od startu, 2 667 metrů nad mořem. Killian na vrcholku kopce na špici závodu zastavuje. Otáčí se. Geoff táhne Antona. Anton běží do půl těla. V těchto místech se borci nacházejí v nejvyšších pasážích celého závodu. Trocha čísel neuškodí, takže... startuje se ve Squaw Valley v 1 890 metrech nad mořem zatímco cílová páska se nachází v Auburnu v 214 metrech nad mořem. Brnkačka to ale rozhodně není. Superhrdiny čeká trať dlouhá 100.2 míle s převýšením 5 514 metrů. Seběhy dají celkem 7 001 metrů.

Atmosféru můžeme krájet. Na občerstvovačkách, kde se mohutně fandí, ale i na trati během vypjatých okamžiků závodu. Filmový štáb ji na diváka přenáší natolik brilantně, že jsem ihned po shlédnutí dokumentu sahal po přihlášce. Tak jednoduché to ale není, protože Western States mají krutopřísně stanovený limit závodníků na pouhých 369 běžců obou pohlaví. Na každý ročník je nutné se kvalifikovat nebo projít loterií a doufat ve štěstí. Zpět ale k dramatu na trati. Záběry na superhrdiny jsou nám servírovány opravdu důsledně. Pokrytí trati kamerami je vzorové. Postupně se dozvídáme další informace o závodě a o běžcích samotných (výborní jsou opět Gordy Ainsleigh a také maminka Killiana Jorneta).

Rozuzlení zápletky přichází. Killian si s vedoucí skupinou při seběhu na dno kaňonů neskutečně pohrává. Hall nemá svůj den. Postupně ztrácí dech, až nakonec na 80 míli odstupuje. Ani mlady Katalánec v poslední pětině závodu nezáří. Nedostatek zkušeností si vybírá svou daň a Killian je odsouzen prožít si nejtěžších 18 mil své dosavadní kariéry. Přesto dokončuje na třetím místě v sedmém nejlepším čase historie a na svou adresu pronese velmi trefné věty "Když vyhraješ, je to perfektní, ale přesto v něčem ne tak dobrý, jako když prohraješ. Prohry Tě totiž nejvíc naučí."

Unbreakable: The Western States 100 na Youtube

Na finále souboje mých dvou oblíbených superhrdinů se už raději podívejte. Pokud tedy nevíte, jak Western States ročníku 2010 dopadly. Oba běžci pokoří dosavadní rekord trati. A kromě nich pomyslnou cílovou pásku protíná ještě jeden finišer, který zaslouží hluboké uznání. V čase 30:45, třičtvrtě hodiny po limitu, dobíhá svých sto mil zakladatel tradice, třiašedesátiletý Gordy Ainsleigh.

Chci na Homepage!