Čtyři tisíce

17/06/2020 | Trasy | 31km | Jizerské hory

Jak za jedno odpoledne oběhnout to nejkrásnější z Jizerek? Propojit severní srázy od Stržového vrchu po Paličník. Skandinávsky melancholickou přehradu na Černé Nise a rašeliniště rozeseté po celých horách. Vrcholové partie od Ptačích kup po Jizeru. Sklářskou osadu Jizerku. Údolí Jizery. Polskou část hor... Obávám se, že bys musel mít hodně hbité nohy. Ale proč se hnát v tak krásné krajině? Volím na odpolední běh rozumnou distanci přes čtyři tisícové vrcholy. Vhodnou i na celodenní výlet s kocháním do dálek.

Rašeliniště Na Čihadle v pozdním večeru

Vybíháme. Za výchozí bod volíme sedlo Maliníku, avšak odoláváme vábení Stánku. Dneska se soustřeďme na běh:-) Před námi jsou čtyři tisícovky, Ptačí kupy, Holubník, Sněžné věžičky a Černá hora. Jizerky nám s touhle šichtou výrazně pomohou. V centrální části mají charakter zvlněné plošiny bez dlouhých prudkých výběhů a seběhů. Zadarmo to ale stejně nebude. Ze sedla vybíháme kanálem Černé Nisy směrem na přehradu Bedřichov. Klasický nástup. Kolem odběrných objektů na přivaděči vody do Rudolfovské elektrárny, které před nedávnem prošly rekonstrukcí. Lahůdka pro fandy techniky. K přehradě běžíme trailem až pod hráz, kolem ní pak po povalovém chodníku. Vychutnáváme dílo ducha hor, který má určitě skandinávské předky. Za přehradou nás čeká trailová zkratka směrem k Hřebínku. Vede nás po ní zelená turistická značka. Můžeš jí následovat a čeká tě krátký asfaltový úsek a opět lesní cesta. Nebo na asfalt neodbočíš a zvolíš neznačenou paralelně vedoucí stezku, která se na TZ brzy opět napojí. Mrkni do mapy (paralelní cesta není zanesena, ale věz, že existuje:-).

Cestou z Hřebínku pod Ptačí kupy se už asfaltu nevyhneme. Duch hor nám to ale brzy bohatě vykompenzuje trailovou divočinou. Nejprve prudce stoupáme na Ptačí kupy. Stezku místy překonáváme po dřevěných schodištích, v jednom místě po řetězu. Kdybys mě zabil, tak další místo v Jizerkách, kde je třeba šplhat po řetězu, nedám. Pod Ptačími kupami pukla skála. Puklinou se probíhá. Tohle místo miluju. Dál se stezka napřímí. Z Holubníku přehlédneme celé hory. Za povalovým chodníkem u Bílé smrti stezka přejde v širokou štěrkovou, později panelovou cestu. Stavíme u rašeliniště Na Čihadle. Kocháme se pohledem do tůní naplněných temnou vodou. Čas ale kvapí. Popoběhneme panelkou na Rozmezí a točíme na pravou ruku po trailu do kopce na Sněžné věžičky a Černou horu. Spojnice mezi nimi je opět řešena povalovým chodníkem. Za Černou horou jsou na něm po cca třech metrech schody. Poskakujeme. Naše kotníky nás proklínají. Následuje vsuvka v podobě zvlněné široké cesty traverzující svahem Holubníku a pak návrat. Pro ten se nejprve musíme přiblížit na asfaltku vedoucí o několik vrstevnic níž. Klesáme po zarostlé, takřka neexistující cestě. V polovině narážíme na zbytky Clam-Gallasovské obory. Točíme doleva podél žulových sloupků. Ty nás přivádějí na něco mezi cestou a korytem potoka. Po pár stech metrech asfalt. Na však nadlouho. Čeká nás krásná pasáž, na mapě rovná jako když střelí. Průsek lesem s jednomužným trailem až na Novou Louku. Odtud je to na sedlo Maliníku coby kamenem dohodil.

Stáhnout GPX

Puklá skála na Ptačích kupách v Jizerských horách Běhání po hřebeni Holubníku, povalový chodník Na vrcholu Sněžných věžiček, Inov8 a Hoka One One

Chci na Homepage!