Starobylý les za městem

09/06/2020 | Trasy | 13km | Bedřichovecký les

Bedřichovecký les rozprostírající se na pomezí Liberce, Stráže nad Nisou, Krásné Studánky a Chrastavy je rajón pro běžce jako stvořený. Především díky husté síti lesních cest, širších a užších pěšin, z nichž některé pamatují ještě císaře pána. V jeho časech byly důležitými spojnicemi okolních obcí. V létě cesty nerušeně zarůstají, v zimě jsou blátivé, nebo promrzlé. S posledními zimami spíš to první. Nicméně i v době, kdy v Jizerských horách a na jejich úbočích zapadáš po kotníky do sněhu, nabízí les pevný podklad pro tvoje běžecké boty. Okolní louky nezůstanou pozadu a přidají koleje vyjeté od aut a traktorů, po kterých lze libovolně přebíhat z jedné části lesa do druhé a přitom se rozhlížet na všechny strany. Jizerky, Ještědský hřeben, Lužky. Jak je libo. Profil je mírně zvlněný, což je milou změnou oproti příkrým stráním Jizerských a Ještědských hor. Dostupnost autem perfektní.

Louky na pomezí Krásné Studánky a Bedřichoveckého lesa

Vybíhám z Bělidla podél obchvatu Krásné Studánky. Rychle mizím z rušného okraje louky do údolí, ze kterého se tyčí šest párů silných betonových mostních pilířů. Od mostu uháním severozápadním směrem, točím na pravou ruku. Zabíhám do poetického údolí s názvem Mordová rokle. Kdybych přiběhl blíž k mostu, spatřil bych pěkně naštvaný divoký prase a nápis Fuck Hunters. Graffiti art mě baví. Pokud jsi na tom stejně, doporučuju malou odbočku. Z rokle vybíhám na křižovatku s hlavní cestou, která protíná les ve směru Stráž - Víska. Mohl bych se vydat doprava směrem k bývalému vojenskému muničnímu skladu. Volím ale levou a sbíhám na klidnou louku s výhledem na Ještěd. Probíhám kolem Bedřichovky, třicátého čtvrtého okrsku Liberce, který dal celému lesu jméno. Cesta klesá ku Chrastavě pěkným jednomužným trailem. Otočka u rybníka a zpátky do lesa! Následuje opět jednomužný trail. Vrátím se na hlavní cestu až skoro u Vísky a čeká mě jedna stojka a hned za ní úsek cesty rovný jako když střelí. Končí brodem za kterým se otevírá výhled na vyhaslé sopky Lužických hor. Nejsevernější místo celého okruhu. Krásný je pohled na Lužky v dramatických mracích přicházející bouřky i při vymetené zimní obloze. Vracím se přes březový háj směrem k Liberci. Mohl bych si ještě oběhnout Novoveský vrch, ale dnes vynechám. Pokud se vydáš po mých stopách a protáhneš okruh k Nové Vísce, oteřou se ti na hranici lesa severně od Novoveského vrchu další výhledy. Tentokrát na Oldřichovské bučiny v Jizerských horách. Vrátíš se pak, jako já, na louku s bunkrem ŘOPíkem uprostřed (bunkrů je v lese nepočítaně). Odtud nás cesta naposledy zavede do Bedřichoveckého lesa. Vyběhneme na louce u Krásné Studánky a vrátíme se na Bělidlo. Hotovo.

Stáhnout GPX

Výhled na Lužické hory, pod Novoveským vrchem Svítání na louce nad Krásnou Studánkou Pěšina vedoucí z Bedřichoveckého lesa do Chrastavy

Chci na Homepage!